اخذ شهروندی کانادا

اخذ شهروندی کانادا

شرایط اخذ شهروندی کانادا

اخذ شهروندی کانادا اعتبار کارت اقامت دائم یا PR Card پنج سال بوده، درصورت مهاجرت به این کشور و دریافت PR Card، برای تمدید اعتبار کارت، باید در ۵ سال اخیر حداقل ۲ سال آن را در کانادا زندگی کرده باشید. در صورت واجد شرایط بودن می‌توان برای کسب شهروندی کانادا (Citizenship) اقدام کرد.

۵ مرحله اصلی برای شهروند شدن وجود دارد.

۱- اقامت دائم

اولین قدم قبل از درخواست شهروندی کانادا، دریافت اقامت دائم بوده که احتمالاً سخت‌ترین قسمت درخواست شهروندی کانادا خواهد بود.

برنامه‌های متفاوت با الزامات خاصی برای اخذ اقامت دائم کانادا موجود است.

۲- مرحله بررسی شرایط متقاضی

برای شهروند کانادایی شدن، باید به مدت ۵ سال قبل از ارسال درخواست، ۱,۰۹۵ روز در کانادا حضور داشه باشید.

این مدت زمان حضور موقت در کانادا (مثلاً به عنوان دانشجو یا بازدید کننده) برای اخذ شهروندی محاسبه شده، با توجه به این که، هر روز با اقامت موقت در کانادا، فقط نیم روز به حساب می‌آید. با این روش حداکثر ۳۶۵ روز (یک سال) به دست می‌آورید.

قبل از دریافت شهروندی و پاسپورت کانادا، اثبات پرداخت درست مالیات بر درآمد طبق قوانین کانادا، را باید انجام دهید.

۳-سن متقاضی شهروندی باید ۱۸ سال یا بیشتر از آن باشد (کمتر مورد قبول نیست)

۴- درخواست شهروندی

با دانلود فرم درخواست شهروندی کانادا از وب سایت و تکمیل فرم، آن را پرینت گرفته، کلیه فرم‌ها، مدارک لازم و فیش پرداختی (نشان دهند ه هزینه درخواست و پرداخت مبلغ ۶۳۰ دلار) را به پرونده اضافه کنید.

این مطلب را از دست ندهید   برگزاری اولین انتخابات اکسپرس انتری

این درخواست به صورت فیزیکی به ادارهٔ مربوطه ارسال شده، حدود ۱۲ ماه بررسی این درخواست زمان می‌برد.

در صورت کسب شرایط لازم، امکان دعوت برای مصاحبه با یک مقام مهاجرت بوده تا با تحقیق در مورد درخواست شهروندی شما، سطح مهارت‌های زبان شما مشخص شود.

۵-آزمون شهروندی

برای سنجش سطح معلومات شما از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ و دولت کانادا این آزمون برقرار می‌شود. با رد شدن در این آزمون، باید برای بار دوم در آزمون شرکت کرده، در صورت رد شدن مجدد، باید در یک مصاحبه حضور پیدا کنید. افراد بالای ۵۴ سال و زیر ۱۸ سال نیازی به شرکت در آزمون ندارند. سؤالات به زبان انگلیسی یا فرانسه بوده، آشنایی به یکی از این دو زبان برای پاسخگویی به سؤالات لازم است.

۶-مراسم شهروندی

در صورت قبولی در آزمون شهروندی کانادا، تاریخ حضور در مراسم شهروندی به شما گفته می‌شود. از الزامات این مراسم، یاد کردن سوگند شهروندی و خواندن سرود ملی این کشور است پس از دریافت گواهی شهروندی کانادایی، به طور رسمی شهروند کانادا خواهید شد.

۷-جهت کسب شهروندی برای فرزند یا فرزند خواندگان زیر ۱۸ سال (الزاماً مقیم کانادا) باید والدین اقدام کرده و مانند والدین نیازی به حضور فیزیکی سه ساله در خاک کانادا ندارند.

۸-برخورداری از مدارک و مهارت‌های لازم در زبان انگلیسی یا فرانسوی

سخن آخر در مورد شرایط شهروندی کانادا در مورد اتباع انگلیسی و رنگین پوست:

  • اتباع انگلیسی با داشتن حق اقامت در کانادا.
  • اتباع انگلیس که اقامتشان در کانادا مانند همه مهاجران از اول ژانویه ۱۹۴۷ بوده است.
  • اتباع انگلیسی متولد خارج از کانادا تا قبل از اول ژانویه ۱۹۴۷ به عنوان مهاجر پذیرفته شده با شرط کمتر از ۲۱ سال بودن.
  • زنانی که تبعه انگلیس بوده و با مردان کانادایی ازدواج کرده باشند.
  • افرادی مانند هندی‌ها و اسکیمویی‌ها که اقامتشان تا قبل از اول ژانویه ۱۹۴۷ در خاک کانادا بوده، توانایی کسب تابعیت کانادا را دارند.
  • کلیه ساکنین نیوفوندلند که قبلاً تحت استعمار دولت بریتانیا بود و با پیوستن به کنفدراسیون کانادا در سال ۱۹۴۷، از تاریخ اول آوریل ۱۹۴۹ به عنوان شهروندان کانادایی محسوب می‌گردیدند.
این مطلب را از دست ندهید   انتخابات اکسپرس اینتری