ازدواج در قوانین کانادا

ازدواج در قوانین کانادا

آشنایی با ازدواج و قوانین آن در کانادا

تشریفات ازدواج در کانادا می تواند به صورت مدنی یا مذهبی باشد. ازدواج ممکن است توسط اعضای روحانیون، کمیساران ازدواج، قضات، قضات صلح یا دبیران دادگاه انجام شود، بسته به قوانین هر استان و قلمرو تنظیم تشریفات ازدواج. در سال ۲۰۰۱، اکثر ازدواج های کانادایی (۴/۷۶ درصد) مذهبی بود و بقیه (۶/۲۳ درصد) توسط غیر روحانیون انجام می شد.

ازدواج و طلاق در کانادا:

ازدواج همزمان با بیش از یک نفر خلاف قانون است. شما نمی توانید با بیش از یک همسر به کانادا بیایید، حتی اگر در گذشته با بیش از یک نفر ازدواج کرده باشید.

همچنین اگر یک نفر از شما ازدواج کرده باشد، ازدواج آن شخص در کانادا خلاف قانون است (فرقی نمی کند آن ازدواج در کجا و چه زمانی انجام شده باشد). تنها در صورت طلاق قانونی و یا مرگ همسرتان می توانید دوباره ازدواج کنید.

در کانادا یک جرم است که:

  • برای کودک زیر ۱۶ سال جشن ازدواج بگیرید، کمک کنید یا در آن شرکت کنید؛ حتی اگر کودک مربوطه موافقت کند که ازدواج کند.
  • هرکسی را برخلاف میل خود به ازدواج وادار کنید.
  • با دانستن اینکه یکی از طرفین رضایت به ازدواج نمی دهد، در یک مراسم ازدواج شرکت کنید یا بر آن ریاست کنید.
  • یک فرد زیر ۱۸ سال را که به طور معمول در کانادا زندگی می کند، به کشور دیگری ببرید تا آنها را مجبور به ازدواج کند.

اگر تحت فشار قرار گرفتید، باید با پلیس تماس بگیرید. آنها از شما محافظت می کنند.

این مطلب را از دست ندهید   قوانین اجاره، آب، برق در کانادا

در کانادا فقط دادگاه می تواند به شما طلاق مدنی بدهد. هر یک از همسران ممکن است تقاضای طلاق کند، اما شما باید به دادگاه ثابت کنید که ازدواج شما به هم خورده است و شما برای حمایت از فرزندان خود تصمیم گیری کرده اید.

ازدواج با یک شهروند کانادا یا مقیم دائم، با نیت ورود و اقامت کانادا جرم است.

سن قانونی برای ازدواج در کانادا چیست؟

اگر ۱۸ سال یا بیشتر دارید، می توانید بدون اجازه والدین خود ازدواج کنید.

اگر ۱۶ یا ۱۷ ساله هستید، اگر اجازه والدین یا سرپرستان خود را دارید یا حکم دادگاه اجازه ازدواج می دهد، می توانید ازدواج کنید.

اگر زیر ۱۶ سال سن داشته باشید، نمی توانید در آلبرتا ازدواج کنید.

در نظر داشته باشید که سن قانونی برای ازدواج در کانادا، بسته به استان مربوطه می تواند کمی متفاوت باشد.

در صورت ازدواج، آیا ضرورتا باید نام خانوادگی شوهر را گرفت؟

خیر. تغییر نام خانوادگی پس از ازدواج فقط یک رسم است و هرگز یک شرط قانونی نبوده است. هنگامی که ازدواج می کنید، گزینه های مختلفی در دسترس شما قرار دارد. ممکن است نام خانوادگی خود را حفظ کنید، ممکن است نام شوهر خود را بگیرید، یا ممکن است از ترکیبی از نام خانوادگی خود (مانند اسمیت-جونز یا جونز-اسمیت) استفاده کنید.

همچنین در صورت ادامه استفاده از نام خانوادگی خود برای اهداف قانونی، مانند گذرنامه، حساب بانکی، گواهینامه رانندگی و غیره، می توانید از نام خانوادگی شوهر خود برای اهداف اجتماعی استفاده کنید. نکته مهم این است که شما نباید از هر دو نام در تلاش برای کلاهبرداری از کسی استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید   معرفی دانشگاه تکنولوژی انتاریو

اگر تصمیم دارید از نام خانوادگی شوهر خود استفاده کنید، اطلاع رسانی به “دپارتمان آمار حیاتی” ضروری نیست. با این حال، شما باید هماهنگ کنید که تمام اسناد شخصی خود را تغییر دهید تا نام جدید شما را منعکس کند. برای تنظیم نام خود در حسابها، کارتهای اعتباری و کارتهای بانکی، و دولت فدرال برای رسیدگی به اسنادی مانند شماره بیمه اجتماعی و گذرنامه خود باید با بانک خود تماس بگیرید. گواهینامه رانندگی شما نیز باید تغییر کند. مدارک مهم مانند بیمه نامه ها و شماره مراقبت های بهداشتی خود را فراموش نکنید.

شوهر شما نیز همین گزینه ها را در اختیار دارد. او ممکن است نام خود را حفظ کند، نام شما را بردارد یا از ترکیبی از هر دو استفاده کند.

آیا برای ازدواج نیاز به گواهی می باشد؟

بله، شما باید پروانه ازدواج بگیرید. شما می توانید در اکثر دفاتر ثبت احوال استان درخواست مجوز ازدواج کنید. برای یافتن دفتر ثبت در نزدیکی خود، به کتاب زرد (Yellow Pages) در بخش ثبت ها نگاه کنید. برای مدارکی که باید همراه داشته باشید به سوال زیر مراجعه کنید. پروانه ازدواج در حالی که در دفتر مربوطه منتظر ثبت نام هستید، صادر می شود.

هزینه دولتی برای مجوز ازدواج ۴۰ دلار است و دفتر ثبت یک هزینه خدمات را علاوه بر این مبلغ دریافت می کند. هزینه خدمات می تواند بین دفاتر ثبت نام متفاوت باشد.

پروانه ازدواج از تاریخ صدور ۳ ماه معتبر است بنابراین مراسم عروسی باید در آن زمان برگزار شود. شما باید پروانه ازدواج را به شخصی که ازدواج را برگزار می کند، بدهید.

این مطلب را از دست ندهید   شرایط جدید اخذ اقامت کبک

فردی که ازدواج شما را انجام می دهد باید ظرف ۴۸ ساعت پس از برگزاری مراسم، مجوز ازدواج کامل خود را برای ثبت نام به دولت استانی ارسال کند. پس از ثبت ازدواج، می توانید سند ازدواج را به عنوان اثبات ازدواج خود سفارش دهید. به طور خودکار آنرا دریافت نخواهید کرد. سفارشات را می توان در بیشتر ادارات ثبت احوال استانها با پرداخت هزینه دریافت کرد.

ازدواج خارج از کانادا:

شما نمی توانید در یک سفارت کانادا یا کنسولگری در یک کشور خارجی ازدواج کنید. مقامات کنسولی کانادا مراسم ازدواج را انجام نمی دهند و لازم نیست که در ازدواج شما شرکت کنند.

ازدواج در قوانین کانادا که به طور قانونی در یک کشور خارجی انجام می شود معمولاً در کانادا معتبر هستند و نیازی به ثبت آنها در کانادا نیست.

ازدواج در قوانین کانادا با یک تبعه کشور دیگر ممکن است شما را به طور خودکار شهروند آن کشور کند. این امر تابعیت کانادایی شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد، اما کشور پذیرفته شده شما ممکن است تابعیت کانادایی شما را به رسمیت نشناسد و از کمک افسران کنسولی کانادا جلوگیری کند.