بیمه درمانی برای دانشجویان کانادایی

بیمه درمانی برای دانشجویان کانادایی

انواع بیمه های درمانی برای دانشجویان کانادایی

بیمه درمانی برای دانشجویان کانادایی زندگی در کانادا همیشه برای متقاضیان تحصیل در این کشور و مهاجران ایرانی و غیر ایرانی مزیت های فراوانی از جمله امکان دریافت اقامت دائم، کیفیت بالای زندگی و امکان اخذ بورسیه های مختلف تحصیلی و استفاده از خدمات بیمه درمانی به همراه دارد.

علاوه بر در نظر داشتن مسائل مالی و هزینه های لازم برای زندگی در کانادا لازم است قبل سفر به این کشور با انواع بیمه های درمانی مناسب برای دانشجویان آشنا شوید.

آشنایی با سیستم بیمه درمانی کانادا

هزینه های درمان در کشور کانادا بسیار بالا بوده اما  استفاده از خدماتی مثل بیمه دانشجویی این هزینه ها را به طور قابل توجهی کاهش میدهد در ادامه با سیستم بیمه درمانی در کانادا آشنا خواهید شد.

سیستم بیمه درمانی برای دانشجویان کانادایی چیست؟

گروهی از خدمات و برنامه های بیمه درمان اجتماعی است که تمام شهروندان کانادایی را پوشش داده و تحت عنوان health care شناخته میشود.

health care (بودجه خدمات درمانی کانادا) از یک نهاد واحد تامین شده اما هر استان با توجه به شرایط و قوانین خود، طرح ها و برنامه های متفاوتی برای ارائه این خدمات در نظر میگیرند.

Canadian health Act CHA چیست؟

تمام دستورالعمل ها و قوانین بیمه ­ی درمان تحت عنوان Canadian health Act CHA صادر شده و تمام استان ها موظف به اطاعت از آن میباشند بر اساس این اصول بودجه ی مشخصی به هر استان داده خواهد شد تا آن را صرف امور درمانی نماید.

لازم به ذکر است Canadian health Act CHA دارای ۵ اصل اساسی بوده که در ادامه به آن پرداخته میشود.

این مطلب را از دست ندهید   شرایط اخذ بیمه‌ی دانشجویی در کانادا

اصول ۵ گانه CHA

Public administrator (مدیریت عمومی)

تمام ادارات و موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه ای زیر نظر مقامات دولتی اداره شده همچنین تمام حساب ها و دفاتر مالی آنها توسط دولت بررسی میشود.

Comprehensiveness (جامع بودن)

طبق این اصل تمام خدمات درمانی ضروری مانند مراقبت های پزشکی، درمانی و خدمات دندانپزشکی مشمول بیمه خواهند شد.

فراگیری (Universality)

تمام شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم این کشور مجاز به دریافت خدمات بهداشتی و درمانی یکسان هستند.

قابل انتقال بودن خدمات

ممکن است شهروند کانادایی مجبور به ترک شهر یا ایالت خود شود، در اینصورت طبق اصل Portability (قابل انتقال بودن) تمام خدمات درمانی فرد منتقل شده و پس از جابجایی میتواند از آن ها استفاده نماید.

قابلیت دسترسی

طبق اصل Accessibility (قابلیت دسترسی) تمام افراد و شهروندان کانادایی دسترسی کامل به کلیه خدمات بیمه ای و درمانی داشته همچنین کلیه پزشکان و کادر درمان بیمارستان ها باید از دستمزد کافی و منطقی برخوردار باشند. در ادامه بیمه درمانی کشور کانادا از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار میگیرد.

جنبه های مختلف بیمه درمانی برای دانشجویان کانادایی

بیمه درمانی ایالتی (استانی)

همانطور که ابتدای مقاله اشاره کردیم، هر استان یا ایالت قوانین و اصول درمانی خاص خود را داشته و شهروندان جدید بلافاصله بعد ورود به استان یا ایالت مورد نظر باید درخواست خود برای پوشش خدمات درمانی را به سازمان مربوطه تحویل دهند.

پس از دریافت پوشش مورد نظر درمانی کارت بهداشت (سلامت) برای فرد صادر شده که بر مبنای آن میتواند از تمام خدمات درمانی استان یا محل مورد نظر استفاده نماید.

این مطلب را از دست ندهید   اسکیل ورکر کانادا

جالب است بدانید در برخی از استان های کانادا نظیر آلبرتا، انتاریو و بریتیش کلمبیا افراد برای استفاده از خدمات درمانی باید حتما حق بیمه پرداخت کرده اما طبق قوانین فدرال خدمات بهداشتی و درمانی برای افراد بی بضاعت (ناتوان) رایگان است.

علاوه بر خدمات ذکر شده در Canada Health Act دولت این کشور خرمات خاصی نظیر فیزیوتراپی، خدمات دندانپزشکی و داروهای تجویزی پزشک هم به افراد ارائه میدهد.

بیمه های خصوصی درمان

برخی خدمات درمانی مانند دندانپزشکی، داروهای تجویزی، عینک سازی و بینایی مشمول بیمه نشده به همین دلیل بسیاری از شرکت های کانادایی طرح ها و خدمات ویژه خود را تحت عنوان بسته های تشویقی یا مزایای کارمندی به افراد ارائه میدهند. دلیل اصلی اینکه افراد به دریافت خدمات توسط شرکت های خصوصی تمایل نشان میدهند این است که هزینه هایی مانند لنزهای اصلاح دید، داروهای تجویزی یا مراقبت های پرستاری توسط این خدمات بیمه ای پوشش داده میشوند.

خدمات درمانی برای دانشجویان کانادایی

طبق قوانین کانادا تمام دانشجویان کانادایی ملزم به داشتن بیمه دانشجویی بوده که پوشش خدمات درمانی در استان ها متفاوت است. به عنوان  مثال خدمات درمانی برای دانشجویان بین المللی توسط چند شرکت ارائه شده و شامل خدمات بیمارستان، آزمایش‌های پزشکی، ویزیت دکتر، رویدادهای غیرمنتظره پزشکی، انواع سرویس آمبولانس زمینی، دریایی و هوایی، داروهای تجویزی دارای نسخه، پوشش خدمات درمانی در خلال سفرهای جانبی، فوریت‌های دندانپزشکی، ارجاعات قانونی و دیپلماتیک سیاسی، مساعدت در مواقع گم شدن اسناد، تماس با اقوام و خدمات تفسیر و ترجمه میشود.

شرایط بیمه برای دانشجویان بین المللی

مزایای بیمه برای دانشجویان بین المللی طبق INGLE international عبارت است از:

  • هزینه روزانه بیمه: ۱٫۴۵ دلار کانادا.
  • نرخ سالانه بیمه: ۴۹۵ دلار کانادا.
  • کم‌ترین مبلغ تحت پوشش: ۴۰ دلار.
  • حداکثر مبلغ تحت پوشش: ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ (دو میلیون) دلار.
  • هزینه‌های پزشکی و بیمارستان را تمام و کمال شامل می‌شود.
  • خدمات آمبولانس
  • زمینی تا سقف ۱۰٫۰۰۰ دلار، تاکسی: تا سقف ۱۰۰ دلار و هوایی تا سقف: ۲۵۰٫۰۰۰ دلار.
  • زایمان: تا ۵۰۰۰ دلار.
این مطلب را از دست ندهید   تورنتو قطب جذب متخصصین

چکاپ کلی و آزمایش چشم برای طرح سالانه بیمه  را شامل نمیشود.