تمدید یا تغییر مجوز تحصیل

تمدید یا تغییر مجوز تحصیل

نحوه تمدید یا تغییر مجوز تحصیل کانادا

در طول تحصیل در کانادا شاید لازم باشد مجوز تحصیل خود را تمدید یا تمدید کنید، این کار زمانی بسیار مهم است که باعث تغییر وضعیت قانونی شما در زمان اقامت در کانادا شود؛ بنابراین در ادامه قصد داریم مطالبی جهت آشنایی با نحوه تمدید یا تغییر مجوز تحصیلی در کانادا ارائه بدهیم.

وضعیت اقامتی شما در کانادا

توجه به این نکته ضروریست که حتما در زمان مقرر درخواست تغییر وضعیت را ارسال نمایید تا برای اقامت در کانادا مجوز شما باطل نشده باشد؛ علاوه بر این شما باید همیشه از قوانینی مانند محدودیت در ماهیت کار، حداکثر ساعت کار در هفته، مدت زمان تحصیل و غیره پیروی کنید.

حتماً مجوز تحصیل خود را با دقت بررسی نموده تا با تمام مفاد قانونی آن آشنایی لازم را بدست آورید؛ البته توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان موسسات مجاز مهاجرت کمک بگیرید.

چه زمانی باید درخواست تمدید یا تغییر مجوز تحصیل را ارسال نمود

اگر درخواست تجدید وضعیت فعلی یا تغییر آن قبل پایان زمان مقرر در مجوز تحصیلی ارسال نگردد، لازم است کانادا را ترک نموده و مجدد درخواست را ارسال کنید؛ بنابراین ضروریست درخواست خود را برای تمدید یا تغییر وضعیت، قبل از انقضاء وضعیت فعلی خود ارسال کنید، همچنین باید زمانی که هنوز در رابطه با درخواست شما مجوزی صادر نشده اقدام به دریافت وضعیت ضمنی به عنوان اقامت موقت نمایید.

علاوه بر این باید یک نسخه از اسناد درخواست افزایش وضعیت (مانند فاکتور ارسال نامه یا تحویل پیک یا ایمیل و غیره) را داشته باشد، البته اگر وضعیت شما قبل از تصمیم گیری منقضی شود، شما فقط قادر خواهید بود تا زمان اتمام تحصیل در کانادا بمانید.

شرایط تمدید یا تغییر مجوز تحصیل

توجه داشته باشید که این قانون فقط در مورد برنامه های مربوط به اقامت موقت اعمال شده، پس اگر متقاضی اقامت دائم هستید، تا زمانی بررسی کامل مدارک شما، اجازه اقامت در کانادا را ندارید، مگر اینکه وضعیت موقت معتبری را به عنوان مهاجر دانشجو یا کارگر به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید.

اگر به هر علتی نتوانستید به موقع درخواست خود مبنی بر اجازه تمدید مجوز تحصیلی را ارسال کنید، دولت کانادا برای دانشجویان بین الملل یک مهلت ۹۰ روزه برای این افراد در نظر گرفته است، برای اطلاع بیشتر در این خصوص با افراد با موسسات مجاز مهاجرتی تماس بگیرید. 

شرایط تمدید مجوز 

معمولا اگر مجوز تحصیل افراد قبل از اتمام برنامه تحصیل و کسب نمرات نهایی منقضی شود، باید اقدام به تمدید آن نمایند؛ بنابراین شما باید قبل از پایان مدت مقرر در مجوز تحصیلی خود برای یک مجوز تحصیل جدید برای اراده مهاجرت کانادا درخواست کنید.

بهترین زمان برای ارسال درخواست تمدید مجوز حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای مجوز فعلی می باشد، علاوه بر این شما می توانید درخواست خود را بصورت آنلاین و یا از طریق ایمیل برای این اداره ارسال کرده و به فرایند درخواست مجوز سرعت بیشتری بدهید.

لازم است تا زمان تأیید مجوز تحصیل، حتما درخواست ویزای اقامت موقت (TRV) نیز داده باشید تا در طی این مدت با مشکلات قانونی مواجه نشوید.

البته اگر دانشجوی استان کبک کانادا هستید، نیاز به اخذ مجوز جدید گواهی پذیرش Du Quebec / Quebec (CAQ) نیز دارید چون به عنوان یک قاعده کلی دانشجویان در هر شرایطی برای تحصیل در شهر های این استان باید دارای مجوز CAQ باشند.

شرایط تغییر محل تحصیل در مجوز تحصیلی جدید

اداره IRCC در آخرین به روز رسانی قوانین خود در رابطه با شرایط مجوز تحصیل کانادا، این نکته را خاطر نشان کرده که دانشجویان برای انتقال بین مؤسسات آموزشی، رشته های تحصیلی یا سطح تحصیلات لازم نیست مجوز تحصیل جدید درخواست کنند و مجوز قبلی دانشجو تا پایان تاریخ قید شده در آن معتبر می باشد.

البته این قانون استثنائاتی دارد که برای آشنایی با آن ها توصیه می کنیم با یک مرکز مهاجرت دانشجویی معتبر مشورت نمایید یا از افراد با تجربه در این خصوص کمک بگیرد.

این مطلب را از دست ندهید   انتخابات اکسپرس اینتری