روش‌ اخذ اقامت دائم کانادا

روش‌ اخذ اقامت دائم کانادا

روش‌های گرفتن اقامت دائم کانادا چیست؟

روش‌ اخذ اقامت دائم کانادا دولت کانادا شیوه‌های مختلفی را برای دریافت اقامت دائم کشورش پیشنهاد می‌دهد. بیاورند.

شرایط روش‌ اخذ اقامت دائم کانادا

راههای اساسی برای این کار را در ادامه‌ی مقاله لیست می‌کنیم.

روش اول: اکسپرس اینتری Express Entry

روشی سریع برای روش‌ اخذ اقامت دائم کانادا مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائم است. اکسپرس اینتری سیستمی الکترونیکی برای جذب نیروهای کار ماهر و در قالب برنامه اسکیل ورکر است. تمامی اقدامات این سیستم آنلاین و بر اساس سیستم امتیازبندی افراد متقاضی و در نهایت برای افرادی با رتبه‌ی بالاتر دعوت‌نامه‌هایی با نام ITA ارسال می‌شود. روش اکسپرس اینتری دارای سه کلاس مختلف است.

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP

برای شرکت در این برنامه باید الزاماتی مانند یک سال سابقه کار مداوم و تمام‌وقت در مشاغل طبقه‌بندی شده مورد تأیید دولت کانادا را داشت. مدارک تحصیلی و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز از الزامات دیگر برای شرکت در این برنامه است.

 • برنامه تاجران ماهر فدرال

الزامات برای شرکت در این برنامه حداقل دو سال سابقه کار در فیلد مورد نظر خود، مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی (اثبات از طریق آزمون‌هایی مانند آیلتس) داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا تاثیرگذار بوده اما الزامی نیست.

 • برنامه تجربه کانادایی CEC

آخرین روش گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری بوده که نیاز این برنامه به افرادی با تجربه حداقل یک سال کار در کشور کانادا (در مدت سه سال اخیر) است تا امکان تبدیل شدن اقامتشان به اقامت دائم را بدهد. در واقع دولت با شناسایی افراد مستعد، فرصت اقامت دائم آن‌ها را فراهم می‌کند. سایر الزامات در مقاله‌ای تحت این عنوان مطالعه شود.

این مطلب را از دست ندهید   ریجکت شدن ویزای کانادا

روش دوم: برنامه نامزدی استانی PNP

تفاوت برنامه نامزدی استانی با روش اکسپرس اینتری آن است که، در نامزدی استانی برنامه‌ها مستقیماً توسط استان‌ها و قلمروهای کانادا ارائه شده، که هر یک از آن‌ها نیز استانداردهای خاص خود را دارند.

برنامه‌های نامزدی استانی را به چهار بخش نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذاران، خانواده و دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا تفکیک می‌شوند..

هم اکنون رایج‌ترین دسته برنامه نامزدی استانی به نیروی کار ماهر مربوط می‌شود.

برای شرکت در برنامه نامزدی استانی کانادا، انتخاب استان و دسته‌ی مورد نظر و آگاهی از شرایط آن بسیار مهم است.

روش سوم: سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

دولت کانادا با فراهم کردن زمینه‌ی سرمایه گذاری و کار آفرینی در این کشور، راهکاری برای اخذ اقامت را مهیا کرده است، این برنامه دارای سه دسته مختلف زیر است:

 • سرمایه‌گذاران؛
 • کارآفرینان؛
 • افراد خود اشتغال؛

– برنامه مهاجران سرمایه‌گذار؛

سرمایه‌گذاران خارجی بخش مهمی از اقتصاد کانادا بوده که با استفاده از این برنامه فرصت گرفتن اقامت دائم کانادا توسط دولت این کشور به سرمایه‌گذاران خارجی و خانواده آن‌ها داده شده است. الزامات سرمایه گذار خارجی:

 • دارا بودن تجربه در زمینه کنترل و مدیریت یک بیزنس؛
 • داشتن حداقل ۱.۶۰۰.۰۰۰ دلار سرمایه؛
 • سرمایه‌گذاری به ارزش ۸۰۰ هزار دلاربه مدت ۵ سال؛

– برنامه کارآفرینی

افراد کارآفرین در صورت گرفتن ویزا و راه اندازی کسب‌وکار خود در کانادا، می‌توانند موفق به دریافت اقامت دائم کشور کانادا شوند. الزامات این برنامه:

 • سرمایه‌گذاری نسبتاً زیاد در این کشور در مدت دو سال اول ورود به این کانادا؛
 • شرکت فعال و همیشگی در مدیریت بیزینس؛
 • استخدام حداقل یک شهروند یا مقیم دائم کانادا به جز بستگان فرد کارآفرین؛
این مطلب را از دست ندهید   افزایش مهاجران نیوبرانزویک

– برنامه خوداشتغالی

ارزیابی افراد در این برنامه بر اساس مواردی مانند تجربه و توانایی تجاری، صلاحیت در امور هنری و مالی انجام شده که شامل دو دسته کلی زیر است:

 • افرادی که هدفشان ایجاد یک کسب‌وکار در کانادا با سهم قابل توجه در اقتصاد یا فرهنگ یا هنر است.
 • افرادی باتجربه در زمینه کشاورزی که توان خرید و مدیریت امور یک مزرعه در کانادا را دارند.

روش چهارم: مهاجرت از طریق خانواده

مهاجرت از طریق خانواده که با نام اسپانسرشیپ خانوادگی معروف بوده و یکی از روش‌های رایج برای اخذ اقامت دائم کانادا به حساب می‌آید. اگر یکی از اعضای خانواده شما اقامت دائم کانادا را داشته باشد می‌تواند در گرفتن اقامت دائم کانادا به شما کمک کرده، باعنوان حامی مالی همسر، فرزند، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ از متقاضیان برای اقامت کانادا دعوت به عمل می‌آورد.

روش پنجم: مهاجرت به کبک از طریق کار و سرمایه‌گذاری

برنامه‌های مهاجرتی استان کبک در بسیاری از موارد دارای قوانین خاص خود و روال جداگانه است. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرت کبک برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا، مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری است. با شرکت در برنامه اسکیل ورکر کبک یا برنامه سرمایه‌گذاری آن می‌توانید به هدف خود بسیار نزدیک شوید. برنامه‌های کارآفرینی و خود اشتغالی کبک نیز راهکارهای بسیار مناسبی هستند.

برای آگاهی از جزییات هر کدام از روشهای فوق و دانستن شرایط به مقالات مربوطه درباره‌ی هر موضوع مراجعه کنید.