شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل پس از دوران متوسطه در کانادا

قانون اساسی کانادا به هر استان و قلمرو اجازه داده تا برنامه‌های آموزشی مختص به خود را ارائه دهند، اما با وجود اختلافات منطقه‌ای، دانشکده‌ها، دانشگاه‌ها و پلی تکنیک کانادا از اصطلاحات مشابهی برای توصیف مسیرها و اعتبارنامه‌های مشترک استفاده می‌کنند. زمان و نحوه گرفتن مدارک تحصیلی در رشته‌های مختلف، مسئله مهمی برای دانشجویان بین المللی محسوب گردیده لذا در ادامه قصد داریم به این مقوله پرداخته و شرایط تحصیل پس از دوران متوسطه در کانادا را عنوان نماییم.

تحصیلات تکمیلی در کانادا

تحصیلات کارشناسی در کانادا پس از اتمام دوره متوسطه یا دبیرستان به مدت سه تا پنج سال برگذار گردیده بنابراین دانشجویان بین المللی برای تکمیل مدرک لیسانس (کارشناسی) باید حداقل چهار سال بودجه اختصاص دهند؛ علاوه بر این با تکمیل دوره لیسانس در این کشور و بدست آوردن مهارت‌ها و تجربه‌های زبانی قابل قبول، دانشجویان بین المللی می‌توانند واجد شرایط برنامه‌های مهاجرتی استانی و فدرال شوند.

دوره‌های کوتاه مدت در کانادا

طول دوره: کمتر از یک سال یا یک یا دو ترم به صورت تمام وقت

یک گواهینامه معمولی در کانادا شامل سه تا هشت ماه تحصیلی پس از دوره متوسطه در یک رشته خاص است که از جمله آنها عبارتند از کسب و کار، IT، مدیریت مراقبت‌های بهداشتی و سایر گزینه‌های پیش دیپلم یا پیش دانشگاهی؛ هدف از صدور گواهینامه بریا دوره‌های کوتاه مدت این است که دانش آموزان دوره متوسطه، به مهارت و دانش لازم برای یک حرفه و راه اندازی یک شغل را داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید   بیمه در کانادا

همه دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها برنامه‌های گواهی نامه با مدت زمان مختلف ارائه داده که برای ورود به یک دوره کوتاه مدت داشتن دیپلم دبیرستان کانادا یا پیش نیازهای اصلی آن ضروری می‌باشد.

دیپلم کالج

طول دوره: حداقل دو سال یا چهار تا شش‌ترم تمام وقت

دیپلم‌های کالج در کانادا اغلب حداقل دو سال تحصیلی تمام وقت به صورت تخصصی پس از دوران متوسطه را شامل می‌شوند، مانند دوره‌های کوتاه مدت، این دوره عمدتاً برای برآورده کردن خواسته‌های خاص تجارت و مشاغل فنی و حرفه‌ای تهیه شده‌اند و – بسته به شغل مورد نیاز – ممکن است از سه تا چهار سال به طول انجامد.

برنامه‌های دیپلم کالج نیز به احتمال زیاد دارای مؤلفه کارآموزی مشترک یا سایر گزینه‌های کارآموزی هستند و می‌توان دیپلم‌ها را ارتقا داد یا به مدرک لیسانس منتقل نمود، در هر صورت دانشجویان بین الملل دوره دیپلم کالج نیاز می‌توانند بریا دوره تحصیلات تکمیلی در این کشور اقدام نمایند.

فوق دیپلم

طول دوره: شرایط تحصیل در کانادا معمولاً دو سال یا چهار ترم تمام وقت

مدرک تحصیلی کاردانی در کانادا یک برنامه با پایه اعتبار ۶۰ در یک حوزه خاص تحصیلی مانند علوم یا هنررا شامل می‌شود و بر خلاف گواهینامه‌ها و دیپلم‌ها، مدارک دانشگاهی شامل موضوعات عمومی دانشگاهی و همچنین تخصص در یک رشته مورد علاقه (مشابه رشته‌های اصلی) می‌باشد.

مدرک دانشگاهی فوق دیپلم به دانشجویان اجازه می‌دهد تا تحصیلات خود را در یک دانشکده یا دانشگاه شروع کنند و در دوره‌های سوم تحصیلات خود برای ادامه دوره‌های تکمیلی به یک دانشگاه دیگردر صورت داشتن مجوز منتقل شوند.

این مطلب را از دست ندهید   مزایای شهروندی کانادا

مدرک کارشناسی

طول دوره: تقریباً چهار تا پنج سال یا هشت ترم تمام وقت

مدرک لیسانس در کانادا به طور معمول نشانگر اتمام چهار سال آموزش تمام وقت پس از دوره متوسطه است و می‌توانید در حوزه‌های مختلف دانشگاهی مانند تجارت، علوم عمومی، مهندسی، هنر یا علوم انسانی مدرک دریافت نمایید.

همچنین در دوره‌های جدید دانشگاه‌های کانادا، دانشجویان بیش از یک یا دو سال اول دانش عمومی و پایه‌ای خود را بدست آورند و سپس وارد مرحله تخصصی در رشته خود شوند، البته برخی دانشکده‌ها یک سال حرفه‌ای پنجم را تحت عنوان تمرین نظارتی نیز ارائه می‌دهند.

ورود به برنامه کارشناسی ارشد

طول دوره: تقریباً یک یا سه سال یا سه تا نه‌ترم تمام وقت

مدارک کارشناسی ارشد که شامل سه سال تحصیلات فوق تخصصی دررشته مربوطه می‌باشد، توسط دانشگاه‌هایی که تمایل به تربیت دانشجویان متخصص از بین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی داشته، ارائه می‌گردد؛ لذا در این دوره از دانشجویان انتظار به نتیجه رساندن تحقیقات اصلی مهم در یک پروژه اصلی، پایان نامه و یا امتحان جامع را دارند.

مدرک دکترا

طول دوره: تقریباً چهار تا شش سال

معمولاً یک دوره دکترا در کانادا حداقل دو یا سه سال به صورت تمام وقت در دوره‌های جامع و تحلیلی را شامل شده و به دنبال آن دانشجویان باید یک پایان نامه مستقل ارائه دهند؛ البته این دوره برای بسیاری از حرفه‌ها مانند استاد دانشگاه، پزشک یا مشاغل عالی سطح بالا در دولت، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش لازم بوده و مدت زمان متوسط ​​برای تکمیل آن چهار تا شش سال تعریف شده است.

این مطلب را از دست ندهید   امتیاز قبولی اکسپرس اینتری