قوانین دانشگاه و کالج کانادا

قوانین دانشگاه و کالج کانادا

آشنایی با قوانین دانشگاه و کالج ها در کانادا

قوانین دانشگاه و کالج کانادا طبق قانون، کودکان در کانادا باید به مدرسه بروند. بسته به استان یا قلمرو، کودکان ممکن است از ۵ یا ۶ سالگی شروع و تا سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی ادامه دهند.

مدارس در کانادا:

 • از مهد کودک شروع کنید و با کلاسهای ۱ تا ۱۲ ادامه دهید.
 • معمولاً از اواخر ماه آگوست شروع می شود و حدود اواخر ژوئن پایان می یابد.
 • دوشنبه تا جمعه در طول سال تحصیلی (به جز در تعطیلات) در کلاس حاضر شوید.
 • به دانش آموزانی که دبیرستان را با موفقیت به پایان برسانند، دیپلم متوسطه داده می شود.
 • در سراسر کشور (حتی در مناطقی که یک زبان بیشتر از زبان دیگر صحبت می شود) به انگلیسی و فرانسوی آموزش داده می شود.

تحصیلات عالیه در کانادا:

دوره های کارشناسی در کانادا بسته به دانشگاه، می تواند سه یا چهار سال طول بکشد. دوره های تحصیلات تکمیلی بسته به نوع مدرک بین یک تا سه سال طول می کشد. انواع مختلف ارائه دهندگان آموزش عالی در کانادا عبارتند از: دانشگاه ها (که تحقیقاتی انجام می دهند و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهند)، قوانین دانشگاه و کالج کانادا کالج های محلی و مدارس فنی، هنرهای کاربردی یا علمی کاربردی (که گواهینامه ها، دیپلم ها، مقاطع کاردانی و کارشناسی را می دهند).

از آنجا که دانشگاه های کانادا توسط دولت های استانی اداره می شوند، می بینید که در نحوه انجام آموزش تفاوت های جزئی وجود خواهد داشت. به ویژه استان کبک با سایر دوره های کاری و طول تحصیل متفاوت از سایر کانادا است. به عنوان مثال، دانش آموزان یک سال زودتر متوسطه را به پایان می رسانند و باید دوره اجباری پیش دانشگاهی کالج عمومی و حرفه ای (CEGEP) را بگذرانند، که اساساً سال اول دانشگاه را حذف می کند.

مزایای تحصیل در کانادا:

 • آموزش با کیفیت. کانادا یک رهبر جهانی شناخته شده در زمینه تحقیقات و نوآوری است. دانشگاه های کانادا این فرصت را برای یادگیری از بهترین ها فراهم می کنند: از هر ۵ استاد دانشگاه ۲ نفر حداقل یک مدرک بین المللی دارند. طبق QS، این کشور در میان قوی ترین سیستم های آموزش عالی در رتبه ۵ قرار دارد.
 • کمترین شهریه در بین کشورهای انگلیسی زبان. تحصیلات در کانادا به طور متوسط ​​۳۰٪ ارزان تر از ایالات متحده، انگلیس یا استرالیا است، در حالی که به هیچ وجه از نظر کیفیت از آنها عقب نیست.
 • فرصت های شغلی. مدارکی که از دانشگاه های کانادا اعطا می شود در سراسر جهان شناخته می شوند. دانشگاه تورنتو، دانشگاه واترلو، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه مک مستر در ۵۰ رتبه برتر رتبه بندی اشتغال به کار فارغ التحصیلان QS قرار دارند. تازه فارغ التحصیلان دانشگاهی، هم در کانادا و هم در خارج از کشور مورد تقاضا هستند.
 • تنوع فرهنگی. در طول یک و نیم قرن گذشته، بیش از ۱۵ میلیون نفر از کشورهای مختلف به کانادا مهاجرت کرده اند. احترام به فرهنگ و سنت های دیگران بخشی از ذهنیت کانادایی است. جای تعجب نیست که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور ۱۵۴ درصد افزایش یافته و اکنون حدود ۶۰۰.۰۰۰ نفر تخمین زده می شود. ۶۰٪ از آنان قصد دارند کانادا را به محل اقامت دائم خود تبدیل کنند.
 • شرایط خوب زندگی. کانادا کشوری آرام با سطح زندگی بالا است. طبق آمار، ۸۲٪ از ساکنان هنگام شب بیرون رفتن احساس امنیت می کنند. اقامت، غذا و حمل و نقل در این کشور ارزان تر از ایالات متحده است. در اینجا ۵ مورد از ۱۰۰ شهر برتر دانشجویی: مونترال، تورنتو، ونکوور، اتاوا، کبک وجود دارد.
این مطلب را از دست ندهید   قوانین مالیاتی کانادا

معایب تحصیل در کانادا:

 • هزینه بالای آموزش. تحصیلات کانادایی در بین کشورهای انگلیسی زبان (ایالات متحده، انگلستان و استرالیا) ارزان ترین در نظر گرفته می شود، گرچه هنوز هم بسیار گران است. متوسط ​​شهریه دانشجویان دوره کارشناسی بین المللی تقریباً ۲۳،۸۶۵ دلار کانادا در سال است.
 • فقدان سیستم آموزش ملی. کانادا شامل ۱۰ استان و ۳ قلمرو است. زبان آموزش، مدت تحصیل، شرایط پذیرش بسته به منطقه متفاوت است. به عنوان مثال، در استان کبک، فارغ التحصیلان یک مدرسه فقط پس از فارغ التحصیلی از یک کالج پیش دانشگاهی (CÉGEP) می توانند وارد دانشگاه شوند. دانشگاه های کانادا نیز از نظر معیارهای پذیرش تا حد زیادی مستقل هستند، بنابراین ممکن است متقاضی نتواند مدارک یکسانی را برای چندین موسسه ارسال کند.
 • آموزش شدید. علاوه بر فشار یادگیری بیش از حد در طول کلاس ها، دانشجو در یکی از دانشگاه های کانادا مجبور است وقت زیادی را برای افزایش دانش در بسیاری از زمینه ها صرف کند. نتایج حاصل از ارزیابی سلامت کالج ملی در دانشگاه کلگری نشان می دهد که بیش از ۴۰٪ دانشجویان به دلیل عملکرد تحصیلی دچار استرس شدید می شوند، ۶۰٪ دانش آموزان برخی از انواع مشکلات خواب را دارند و ۱۲٪ خودکشی را تصور می کنند. قوانین دانشگاه و کالج کانادا برای رفع این مشکل، بسیاری از دانشگاه های کانادا برنامه هایی را ارائه می دهند که به دانشجویان پشتیبانی ۲۴ ساعته از سلامت روان می دهد.

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه های کانادا:

تحصیلات عالی در کانادا توسط دو نوع موسسه ارائه می شود: دانشگاه ها و کالج های حرفه ای. در صورت داشتن معادل دیپلم دبیرستان کانادا (۱۲ کلاس)، دانشجویان بین المللی می توانند بلافاصله پس از مدرسه به هر دو مراجعه کنند. در مورد تحصیلات تکمیلی، دانشجویان به طور معمول باید از دوره قبلی آموزش عالی – کارشناسی یا کارشناسی ارشد مدرک داشته باشند. متقاضیان حق دارند فقط آن دانشگاه ها و کالج هایی را در نظر بگیرند که در لیست موسسات مصوب و تعیین شده قرار دارند.

این مطلب را از دست ندهید   بیمه خودرو در کانادا

دو ورودی اصلی در دانشگاه های کانادا وجود دارد: در سپتامبر و ژانویه. برخی از دانشگاه ها در ماه مه، ژوئیه یا اکتبر ورودی را انجام می دهند. روش درخواست معمولاً یک سال قبل از شروع کلاس ها آغاز می شود. دانشجویان یک یا دو ماه پس از ارسال درخواست، از مؤسسات آموزشی پاسخ رسمی می گیرند. لطفاً توجه داشته باشید که اکثر دانشگاهها با ورود و در یک سهمیه مشخص، درخواستها را پردازش می کنند، بنابراین ارسال سریع اسناد به طور قابل توجهی شانس شما را افزایش می دهد.

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه های کانادا:

دانشجویان واجد شرایط در همه مقاطع آموزشی فرصت دارند کمک های مالی را به صورت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، ورزشی یا بر اساس دست آوردهای موضوع محور دریافت کنند. بودجه بورس تحصیلی همیشه محدود و بسیار رقابتی است. بنابراین، مهم است که هر چه زودتر درخواست دهید. می توانید مجموعه ای از بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط دولت کانادا، دانشگاه های منفرد و سایر سازمان ها را در سایت های اینترنتی مربوطه مشاهده کنید. دولت های استانی همچنین بورسیه هایی را ارائه می دهند که معمولاً در وب سایت های آنها تبلیغ می شود.

ویزای تحصیلی کانادا:

برای تحصیل به مدت شش ماه یا بیشتر در کانادا، هر دانشجو باید مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کند. هزینه درخواست حدود ۱۱۹ دلار کانادا است. به طور کلی، شما باید قبل از آمدن به کانادا برای آن درخواست دهید. اجازه تحصیل همان ویزا نیست. دانشجویان ایرانی علاوه بر مجوز تحصیل، به ویزای توریستی نیاز دارند. به طور معمول، یک مجوز تحصیل برای کل برنامه تحصیلی شما معتبر است، به علاوه ۹۰ روز اضافی (بعد از اتمام تحصیل) که می تواند برای تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی استفاده شود. در صورت انتقال به مرحله بعدی تحصیل، شما باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید. این کار را می توان بدون ترک کشور انجام داد.

برای واجد شرایط بودن برای اجازه تحصیل، متقاضی باید:

 • در یک مؤسسه آموزشی مورد تأیید در کانادا ثبت نام کند.
 • تمکن مالی لازم را در طول اقامت خود در کشور ثابت کند.
 • سابقه کیفری نداشته و گواهی سوء پیشینه دریافت کند.
 • ارسال یک مجموعه کامل از اسناد و مدارک لازم.

کسانی که مایل به تحصیل در کبک هستند، باید یک مدرک اضافی از دولت استان – گواهی پذیرش کبک (CAQ – گواهینامه پذیرش کبک) دریافت کنند.

لطفا توجه داشته باشید که هر استان و منطقه سن بلوغ را تعیین می کند. فرد زیر این سن هنگام پذیرش، فرزند خردسال در نظر گرفته می شود (بعنوان دانش آموز)، بنابراین باید یا با والدین (سرپرست قانونی) به کشور بیاید یا قیم در کانادا داشته باشد. روند درخواست حضانت ممکن است گرفتن ویزا را تا دو ماه دیگر به تأخیر بیندازد.

این مطلب را از دست ندهید   شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه کراندال کانادا

کار حین تحصیل در کانادا:

طبق مجوز تحصیل در کانادا، یک دانشجوی تمام وقت بین المللی ممکن است بتواند در دانشگاه یا خارج از دانشگاه، بدون مجوز کار شاغل شود؛ که می تواند هزینه اقامت در کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در طول ترم های منظم دانشگاه یا کالج، دانشجو مجاز است تا ۲۰ ساعت در هفته کار کند. در طول تعطیلات زمستانی و تابستانی می تواند تمام وقت کار کند. همچنین دریافت شماره بیمه اجتماعی (SIN) که به دانشجویان حق کار و دریافت مزایا و خدمات دولتی را می دهد، ضروری است.

حداقل دستمزد یک دانشجوی بین المللی به استان بستگی دارد و می تواند ۹-۱۲ دلار باشد.

فرصت دریافت اقامت دائم کانادا پس از اتمام تحصیلات:

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی حق دارند به طور موقت با مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) در کانادا کار کنند. به شرطی که برنامه آموزشی بیش از ۲ سال باشد، می تواند ۳ سال اعتبار داشته باشد. در موارد دیگر، PGWP با همان طول برنامه تحصیلات تکمیل شده صادر می شود. هزینه این نوع مجوز کار  ۲۳۰ دلار است.

جهت واجد شرایط بودن برای این فرصت، دانشجو باید یک برنامه مهاجرتی مبتنی بر ویزای کار پس از تحصیل PGWP)) را تکمیل کرده باشد:

 • در یک مؤسسه آموزشی مصوب (DLI) تحصیل کرده باشد.
 • مدت تحصیل حداقل ۸ ماه طول کشیده باشد.
 • و منجر به مدرک یا گواهی معتبر شده باشد.

به دانشجو اکیداً توصیه می شود قبل از انقضای مجوز تحصیل خود اقدام کند. زمان پردازش حدود ۳.۵ ماه است. در این دوره، متقاضیان می توانند تمام وقت کار کنند اگر:

 • در زمان ارسال درخواست مجوز تحصیل معتبر داشته باشد.
 • یک برنامه تحصیلی را به پایان رساند.
 • در حین تحصیل، جهت کار در خارج دانشگاه بدون مجوز کار، واجد شرایط بوده باشد و بیش از زمان قانونی کار نکرده باشد.

تجربه کسب شده با PGWP می تواند به شما کمک کند در هنگام درخواست مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری واجد شرایط شوید. برنامه های فدرال و استانی هم در دسترس است. برای شرکت، باید مشخصات خود را در سیستم آنلاین ارسال کنید. قوانین دانشگاه و کالج کانادا سپس با استفاده از سیستم مبتنی بر امتیاز، در گروهی از داوطلبان رتبه بندی می شوید. افرادی که بالاترین امتیازات را دارند در مدت ۹۰ روز دعوت به درخواست اقامت دائم می شوند.