مجوز تحصیلی کانادا

مجوز تحصیلی کانادا

مجوز تحصیلی کانادا چیست؟

مجوز تحصیلی کانادا سندی است که توسط اداره مهاجرت (IRCC) برای پناهندگان و متقاضیان شهروندی کانادا صادر می‌کند، این مجوز به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد تا در یک موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا تحصیل کنند.

هنگامی که نامه قبولی را از یک مؤسسه آموزشی تعیین شده مانند دانشگاه یا کالج دریافت کنید، باید برای دریافت مجوز تحصیل، یک درخواست را به IRCC ارسال کنید.

علاوه بر این متقاضی اجازه تحصیل در کانادا می‌تواند اعضای خانواده خود را در این برنامه قرار دهد، همچنین این امکان برای خانواده دانشجو را هم شده که بتواند اجازه کار آزاد را بدست آورد و قادر کار برای هر کارفرمای کانادایی را دارند؛ به فرزندان خردسال نیز اجازه تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه کانادا داده می‌شود.

نحوه اخذ مجوز تحصیلی کانادا

لازم است دانشجویان بلافاصله پس از دریافت نامه پذیرش، برای اجازه تحصیل اقدام کنید. زمان صدور مجوز تحصیل متفاوت بوده و بخصوص در اوقات شلوغ‌تر مانند تابستان این فرایند بسیار زمان بر می‌باشد.

شرایط لازم

نامه پذیرش موسسه یا دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید؛ همچنین باید ثابت کنید که توانایی پرداخت شهریه سال اول و همچنین هزینه‌های دیگر زندگی در کانادا مانند غذا، اجاره مسکن و حمل و نقل را داشته یا از طرف خانواده در ایران حمایت مالی می‌شوید.

البته در صورت تمایل به تحصیل در مونترال یا شهرهای دیگر استان کبک دارید، باید یک مدرک گواهینامه du Quebec یا گواهی پذیرش کبک (CAQ) داشته باشید.

علاوه بر این ضروریست متقاضی سابقه پاکی داشته باشد و وجود هرگونه سوء پیشینه جنایی از طرف دولت کانادا خطر امنیتی محسوبب شده و مجوز صادر نمی‌گردد؛ همچنین سلامتی شما نیز زمان درخواست مهم بوده و IRCC ممکن است از متقاضی برگه معاینه پزشکی معتبر درخواست نماید.

این مطلب را از دست ندهید   ویزای تحصیلی کانادا

توانایی مالی متقاضی مجوز تحصیلی

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم متقاضیان امجوز تحصیل در کانادا ملزم به اثبات داشتن پول کافی برای پرداخت شهریه سال اول و همچنین داشتن حمایت مالی از سوی خانواده هستند.

منابع مالی افراد از طریق ارائه مدارک زیر اثبات می‌گردد:

گردش حساب بانکی کانادا در نام متقاضی، البته اگر پول به کانادا منتقل شده باشد یا داشتن گواهینامه سرمایه گذاری تضمینی از یک موسسه مالی معتبر، همچنین وام دانشجویی یا تحصیلی از موسسه مالی نیز یک مزیت محسوب می‌گردد.

زمان ارائه درخواست، صورت‌های بانکی چهار ماه گذشته، همچنین مدارکی جهت اثبات پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی از فرد خواسته می‌شود؛ البته اگر فرد نامه‌ای از طرف شخص یا موسسه‌ای مالی مبنی بر حمایت مالی در طی تحصیل ارائه دهد یا توسط دولت کانادا بورسیه تحصیلی یا بودجه‌ای برای تحصیل دریافت نموده نیز می‌تواند موفق به کسب مجوز تحصیلی گردد.

شرایط تمدید

دانشجویان پس از اخذ مجوز تحصیل ممکن است در طول دوره تحصیل در کانادا نیاز به تمدید یا تغییر مجوز تحصیل داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمدید، تمدید یا تغییر شرایط اجازه تحصیل حتماً با یک موسسه مهاجرت معتبر مشورت نمایید.

اگر دانشجویی در یک موسسه بعد از متوسطه مایل به تغییر مؤسسات، رشته تحصیل یا سطح تحصیل باشد، نیازی به درخواست مجوز تحصیل جدید ندارد. با این حال او موظف است به محض تغییر مؤسسات، اطلاعات خود را در IRCC به روز کند؛ به عنوان مثال، دانشجویی می‌توانند از سطح لیسانس به مقطع کارشناسی ارشد، یا از جغرافیا به فلسفه، یا از کالج به دانشگاه، بدون درخواست مجدد مجوز تحصیل اقدام کنند و نیازی به درخواست تغییر وضعیت شرط اجازه تحصیل ندارد.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه دریافت ویزای دانشجویی

البته دانش آموز بین المللی که از دبستان به دبیرستان یا از دبیرستان به یک مؤسسه بعد از متوسطه در حال انتقال هستند باید برای تغییر مجوز تحصیلی اقدام کند؛ بنابراین ضروریست قبل از هر گونه تغییر در شرایط تحصیلی خود با افراد با تجربه در این خصوص مشورت نمایید.

https://www.canadapersia.com/