مجوز کار در کانادا

مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی

شرایط مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود را بعد از دوره متوسطه در کانادا به اتمام می‌رسانند، می‌توانند برای به دست آوردن تجربه کاری، برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP اقدام نمایند.

کانادا همچنین این امکان را برای دانش آموزان بین المللی فراهم کرده، که برنامه خود را در یک مدرسه کانادایی بطور آنلاین در پاییز سال ۲۰۲۰ آغاز کنند و پس از اتمام تحصیل در کانادا واجد شرایط دریافت اجازه کار پس از فارغ التحصیلی باشند؛PGWP به فارغ التحصیلان واجد شرایط بین المللی اجازه می‌دهد تا پس از تحصیل برای مدت زمانی تا سه سال در کانادا مشغول به کار شوند.

دولت کانادا برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی را به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای جذب دانشجویان بین المللی و حفظ آنها به عنوان کارگران ماهر فراهم می‌کند. این برنامه یک مجوز کار آزاد را فراهم نموده تا به فارغ التحصیلان بین المللی این امکان را دهد برای کارفرمایان کانادایی در هر صنعت بدون نیاز به پیشنهاد شغلی کانادا در زمان درخواست، کار کنند.

البته دانشجویان بین المللی فقط می‌توانند یک بار مجوز کار پس از فارغ التحصیلی از IRCC دریافت نمایند.

شرایط لازم برای مجوز کار در کانادا PGWP

واجدین بین الملل مجوز اجازه کار پس از فارغ التحصیلی باید یک دوره آموزشی آکادمیک یا فنی و حرفه‌ای را به مدت حداقل هشت ماه در رشته‌های معرفی شده از سوی اداره آموزش کانادا (DLI) به اتمام رسانده باشند، البته این دوره زمانی قابل قبول است که فرد مدرک دیپلم خود را دریافت نماید یا گواهی تحصیلی در این خصوص از آن موسسه بگیرد.

این مطلب را از دست ندهید   کارت اقامت دائم کانادا

دانشجویان تمام وقت کانادا در هر زمان و مقطع تحصیل خود واجد شرایط دریافت مجوز کار هستند، البته این قانون در زمان مرخصی تحصیلی و امتحانات نهایی لغو می‌شود.

علاوه بر این فرد باید نامه رسمی از DLI مبنی بر واجد شرایط بودن دریافت نموده و در آن تأیید شده باشد متقاضی شرایط لازم را برای تکمیل برنامه تحصیلی خود داردو این نامه باید زمان درخواست مجوزدر پرونده اجازه کار پس از فارغ التحصیلی درج شود.

چه کسانی می‌توانند مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی دریافت کنند

تمامی فارغ التحصیلان یک موسسه عمومی بعد از متوسطه، مانند کالج، یک مدرسه تجارت یا فنی و حرفه‌ای، دانشگاه‌های معتبر کانادا یا موسسه آموزشی CEGEP در کبک مشمول این قانون می‌شوند؛ علاوئه بر این اگر در یک مدرسه خصوصی بعد از دوره متوسطه (در کبک) که طبق همان قوانین مدارس دولتی در کبک فعالیت کرده یا یک مدرسه راهنمایی یا متوسطه خصوصی (در کبک) که برنامه‌های واجد شرایط ۹۰۰ ساعت یا بیشتر را ارائه می‌دهد بتوانید مدرک معتبر فنی حرفه‌ای یا دیپلم دریافت تأیید نیز می‌توانید از این قانون استفاده کنید.

البته محصلین دانشکده‌های خصوصی کانادا که می‌تواند براساس قوانین استانی مدرک دانشگاهی دریافت نمایند (برای مثال، دانشیار، لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکترا) در صورت ثبت نام دانشجو در یک دوره تحصیلی که مجاز، قادر به دریافت مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی هستند.

زمان مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی

در سال ۲۰۱۹ دولت کانادا مدت زمان درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را از ۹۰ به ۱۸۰ روز (شش ماه) پس از اخذ رونوشت و نامه رسمی از DLI تمدید نمود.

این مطلب را از دست ندهید   اسکیل ورکر استان آلبرتا

اگر فرد این زمان را برای درخواست مجوز از دست بدهد، دو گزینه دارند:

متقاضی درخواست مجوز طولانی‌تر برای ماندن در کانادا کند یا کانادا را ترک کرده سپس برای مجوز PGWP درخواست نماید؛ البته در هنگام درخواست، متقاضیان باید ثابت کنند که مدرک معتبری از دانشگاه‌ها یا مؤسسات مجاز آن کشور دریافت نموده است.

در چه زمان نمی‌توان مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی دریافت نمود

موارد معدودی وجود دارد که دانشجویان بین المللی نمب تواند در خواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی نماید که از جمله آنها زمان مرخصی تحصیلی می‌باشد؛ بنابراین ضروریست قبل از اقدام با یک موسسه مهاجرتی معتبر در این خصوص مشورت نمایید.