مزایای شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا چیست؟

بیشتر مؤسسات مهاجرتی در پروسه اخذ اقامت کشورهای اروپایی یا آمریکایی (به خصوص کانادا) آخرین مرحله را شهروند شدن کانادا دانسته زیرا با استفاده از شهروندی کانادا شما عملاً می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت کرده و از تمام امکانات و مزایای این کشور دریافت نمایید. اما سؤال اصلی این است که شهروندی کانادا چه مزایایی داشته و برای دریافت آن باید چه شرایطی دارا باشیم؟

برای پاسخ به سؤالات بالا ابتدا لازم است با مفهوم شهروندی آشنا شویم.

شهروند کانادا کیست؟

حقوقدانان به عضو رسمی یک شهر، ایالت یا کشور شهروند گفته که علاوه بر استفاده از مزایای فراوان حقوق و وظایفی نسبت به دولت و شهروندان دیگر خواد داشت به عبارت دیگر هر کشور برای تزریق نظم مناسب به جامعه نیازمند وضع قوانین و ملزومات خاصی بوده که رعایت آن از طرف تمام افراد جامعه لازم و اجباری است.

شهروند کانادایی عضو رسمی از این کشور محسوب شده که حقوق و تعهدات مشخص حکومتی و اجتماعی را بر عهده دارد باید بدانید دریافت حق شهروندی کانادا کاری آسان نبوده و شرایط پیچیده‌ای دارد و افراد معمولاً برای دریافت آن از مشاوران حقوقی و مهاجرتی متخصص راهنمایی می‌گیرند.

شهروندی کانادا چه مزایایی دارد؟

خیلی از افراد آرزوی شهروندی کشور کانادا را داشته از این رو بر آن شدیم تا مزایای شهروندی این کشور را با سایر مناطق دنیا مقایسه کرده تا دلیل این انتخاب برای کاربران مشخص شود.

جالب است بدانید هرساله تعداد ۱۷۰۰۰۰ نفر به تعداد کل ساکنین کشور کانادا اضافه شده، به همین دلیل افراد مقیم این کشور شهروندی آن را جزء ارزشمندترین امور می‌دانند.

این مطلب را از دست ندهید   اسکیل ورکر استان آلبرتا

مهم‌ترین مزایای شهروندی کشور کانادا عبارت است از:

اخذ پاسپورت کانادایی

پاسپورت کانادایی مزایای فراوانی داشته و تنها به شهروندان رسمی این کشور داده می‌شود با استفاده از این مدرک شما به راحتی می‌توانید بدون نیاز به ویزا به اغلب کشورهای دنیا سفر کنید. همچنین امکان ورود و خروج نامحدود برای شما فراهم است.

داشتن حق رأی و نامزدی انتخابات

شاید برایتان جالب باشد افرادی که مقیم دائمی کشور کانادا هستند حق رأی و شرکت در انتخابات را نداشته، این حق تنها مخصوص شهروندان رسمی این کشور است در حالی که شرکت در انتخابات و داشتن حق رأی برای اغلب افراد مهم و به منزله شرکت در امور جاری مملکتی است.

افرادی که شهروند رسمی کانادا هستند علاوه بر داشتن حق رأی این کشور می‌توانند خود را برای پست‌های مختلف حکومتی و سیاسی نامزد نمایند.

استخدام

تمام کارفرمایان کانادایی برای استخدام افراد خارجی ابتدا باید ثابت کنند که نیروی مناسب خود را از میان شهروندان این کشور پیدا نکرده‌اند به همین دلیل شهروندی در کشور کانادا یک امتیاز مهم برای استخدام محسوب می‌شود و بیشتر مدیران برای استخدام از شهروندان کانادایی استفاده می‌نمایند.

شهروندان کانادایی دیگر نیازی به تمدید مدارک و اطلاعات مهاجرتی خود را نداشته و هیچ نگرانی بابت وضعیت اقامت خود در این کشور ندارند.

مزایای بازنشستگی

اغلب امکانات و مزایای بازنشستگی تنها برای شهروندان رسمی کانادا اعتبار داشته، افرادی که اقامت موقت یا دائم این کشور را دارند مجاز به استفاده از این خدمات نیستند.

استفاده از حقوق تجاری و اقتصادی مزایای شهروندی کانادا

اغلب شهروندان رسمی کانادا می‌توانند ملک دلخواه را خریداری کرده همچنین امکان افتتاح حساب و دریافت کارت‌های اعتباری مختلف برای این افراد بدون هیچ محدودیتی امکان پذیر است.

این مطلب را از دست ندهید   سفر در زمان تحصیل

برای دریافت مزایای شهروندی کانادا (تابعیت) چه شرایطی لازم است؟

برای اطلاع از شرایط کامل اخذ تابعیت کشور کانادا لازم است به سایت رسمی اداره مهاجرت این کشور مراجعه کرده، در ادامه مهم‌ترین شرایط معرفی می‌شود:

فرد حتماً اقامت دائم کانادا داشته و برای دریافت تابعیت حداقل به مدت ۳ سال در این کشور حضور مستمر داشته باشد.

متقاضی درخواست شهروندی کانادا باید مالیات خود را تمام و کمال به دولت پرداخته و در تمام آزمون‌های مخصوص حقوقی، اقتصادی و اجتماعی این کشور نمره بالایی کسب کرده باشد.

توانایی صحبت به یکی از دو زبان رسمی کانادا یکی از شرایط دریافت شهروندی این کشور می‌باشد.

نکاتی درباره آزمون شهروندی کانادا

اداره مهاجرت کشور کانادا آزمونی تحت عنوان آزمون حقوق، مسئولیت و شناخت کانادا یا آزمون شهروندی کانادا برای متقاضیان تابعیت این کشور برگزار کرده که برای افراد ۱۴- ۶۴ سال ضروری است.

محتوای آزمون شهروندی کانادا

هدف از انجام این تست آشنایی افراد با تاریخ، شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، جغرافیا و وظایف این کشور است همچنین این آزمون شامل ۲۰ سؤال تستی بوده که فرد باید در مدت ۳۰ دقیقه به آنها پاسخ دهد. باید بدانید این آزمون اغلب به صورت کتبی برگزار شده اما در بعضی موارد بنا به تشخیص سازمان مهاجرت می‌تواند به صورت شفاهی هم پرسیده شود.