کارت اقامت دائم کانادا

کارت اقامت دائم کانادا

آشنایی با کارت اقامت دائم کانادا

کارت PR (اقامت دائم) اولین بار در سال ۲۰۰۲ صادر شده و تمام اطلاعات شخصی فرد روی آن درج می‌شود از طرفی این کارت تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که اقامت دائم کشور کانادا را داشته اما هنوز موفق به دریافت شهروندی این کشور نشده‌اند مدت زمان اعتبار کارت اقامت دائم (PR) 5 سال بوده و پس از این مدت باید نسبت به تمدید آن اقدام نمود. در ادامه شرایط و قوانین موجود برای دریافت این کارت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد اما قبل آن باید با مفهوم اقامت و مقیم دائم آشنا شوید.

مقیم دائم چه شخصی است؟

افرادی که در پاسپورت خود مهر ورود به خاک کشور کانادا را داشته و اصطلاحاً در این کشور لند (LAND) شده‌اند مقیم دائم کانادا محسوب می‌شوند. همچنین افرادی که دارای اقامت موقت هستند مقیم دائم به حساب نمی‌آیند.

دارندگان کارت اقامت دائم کانادا چه حقوقی دارند؟

افرادی که کارت PR کانادا دارند امکان استفاده از تمام مزایای قانونی و شهروندی این کشور را داشته، این مزایا عبارتند از: دریافت کارت خدمات درمانی شهروندان، هزینه تحصیل این افراد تقریباً یک دهم دانشجویان بین المللی بوده و می‌توانند هرکجا بخواهند به اقامت، تحصیل یا کار بپردازند.

دولت فدرال کانادا از دارندگان کارت اقامت دائم مانند شهروندان قانونی این کشور حمایت کرده و این افراد می‌توانند بعد از مدت زمان مشخص نسبت به دریافت پاسپورت و سیتی زن شیپ کانادا اقدام نمایند.

دارندگان کارت PR (اقامت دائم) کانادا حق رأی و شرکت در انتخابات رسمی این کشور را نداشته همچنین اجازه اشتغال در ادارات و مؤسسات امنیتی این کشور را ندارند.

این مطلب را از دست ندهید   ریجکت شدن ویزای کانادا

روش‌های دریافت کارت اقامت دائم کانادا

کانادا کشوری وسیع با ملیت‌ها و اقوام مختلفی است که برای کسب کارت اقامت آن راه‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • تجربه کانادایی؛
  • پناهندگی؛
  • برنامه‌های سرمایه گذاری؛
  • برنامه‌های استانی مخصوص متخصصان؛

قوانین دریافت کارت اقامت دائم

اگر متقاضی در بدو ورود آدرس خود را در فرم‌های مربوطه ارائه دهد معمولاً ظرف مدت ۹۰ روز کارت PR او از طریق پست تحویل داده می‌شود اما اگر آدرس خود را هنگام ورود به اداره مهاجرت اعلام نکنید، باید ۱۸۰ روز بعد از ورود آدرس اصلی محل سکونت خود را در اختیار اداره مهاجرت این کشور قرار دهید.

توجه کنید هنگام دریافت کارت پرواز در فرودگاه حتماً کارت PR یا گواهی PRTD خود را همراه داشته باشید.

کارت اقامت دائم بعد از ۵ سال منقضی شده و برای تمدید آن باید ۶ ماه قبل سفر درخواست دهید همچنین مسئولیت این کارت پس از صدور به عهده متقاضی بوده و هیچ تعهدی از طرف دولت کانادا پذیرفته نیست.

مراحل تمدید کارت PR کانادا

ابتدا فرم تقاضای تمدید کارت اقامت را تکمیل کرده و عکس مناسبی برای آن تهیه کنید سپس با استفاده از راهنما فرم مربوطه را پر کرده، به همراه سایر مدارک خواسته شده برای اداره یا سازمان مورد نظر ارسال نمایید بعد از پرداخت هزینه تمدید، این کارت پس از مدتی برای شما پست خواهد شد.

نکات مهم هنگام تمدید کارت دائم

دولت کانادا کارت PR را به خارج از کشور ارسال نکرده لذا لازم است هنگام صدور کارت جدید در کانادا باشید.

این مطلب را از دست ندهید   افزایش مهاجران نیوبرانزویک

یکی از شروط مهم هنگام صدور کارت PR این است که حتماً به مدت ۷۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید.

همچنین باید قبل از تمام شدن مهلت کارت اقامت خود به کانادا برگشته در غیر این صورت باید درخواست مجوز ورود بدون داشتن PR بدهید که اکثر مواقع درخواست شما از سوی دولت کانادا پذیرفته نخواهد شد.

برای نگهداری از کارت اقامت خود چه کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم کارت را همه جا با خود حمل نکرده فقط در مواقع لزوم آن را همراه داشته باشید همچنین هنگام سفر حتماً یک کپی از آن را همراه خود داشته باشید.

نکته آخر اینکه اگر اطلاعات شخصی شما به درستی روی کارت ثبت نشده، با تکمیل فرم‌های مشخص نسبت به اصلاح اطلاعات خود اقدام نمایید.