کمبود نیروی کار در کانادا

کمبود نیروی کار در کانادا

کمبود نیروی کار در کانادا

کمبود نیروی کار در کانادا انجمن کسب و کار کانادا در مورد کمبود نیروی کار در کانادا به دولت فدرال هشدار داده است. در بخش خصوصیِ کسب و کار در کانادا مشاغل خالی و بدون کارگر/متخصص رو به فزونی است. نرخ متوسط جایگاه های شغلی خالی در کانادا ۳٫۲% در چهار فصل اخیر بوده است. این آمار را CFIB اعلام نموده است. این یعنی ۴۲۹۰۰۰ شغل در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ خالی بوده است.

مشاغل خالی به تفکیک استان

بیشترین مشاغل خالی مربوط به دو استان بریتیش کلمبیا و کبک با نرخ ۳٫۹% می باشد. ۱۱۶۰۰۰ جایگاه شغلی خالی برای کبک و ۷۴۷۰۰ شغلی خالی برای بریتیش کلمبیا.

نرخ مشاغل خالی در استان انتاریو برابر ۳٫۲% و استان نیوبرانزویک ۳٫۱% می باشد. در استان منیتوبا این نرخ برابر ۲٫۶% یعنی ۱۱۵۰۰ جایگاه شغلی خالی می باشد.

استان

نرخ جایگاه خالی شغلی

تغییر

مشاغل خالی

کبک ۳٫۹% ۱۱۶,۰۰۰
بریتیش کلمبیا ۳٫۹% +۰٫۱% ۷۴,۷۰۰
انتاریو ۳٫۲% -۰٫۱% ۱۶۹,۹۰۰
نیوبرانزویک ۳٫۱% +۰٫۱% ۷,۴۰۰
منیتوبا ۲٫۶% +۰٫۱% ۱۱,۵۰۰
نوا اسکوشیا ۲٫۳% ۷,۱۰۰
پرنس ادوارد آیلند ۲٫۲% +۰٫۲% ۱,۰۰۰
ساسکاچوان ۲٫۱% -۰٫۱% ۷,۴۰۰
نیوفاندلند لبردور ۲٫۰% +۰٫۱% ۳,۰۰۰
آلبرتا ۱٫۹% -۰٫۱% ۳۱,۳۰۰

مشاغل خالی به تفکیک بخش صنعت

بخش خدمات با نرخ جایگاه های شغلی خالی برابر ۴٫۹% در جایگاه نخست قرار دارد. بخش ساخت و ساز با ۴٫۸% در جایگاه دوم قرار دارد. صنعت مهمان نوازی با ۳٫۷% در جایگاه سوم قرار دارد. بخش های کشاورزی، مدیریت سازمانی، خدمات حرفه ای و تخصصی و بالاخره خدمات سلامت با ۳٫۴% در جایگاه های بعدی. صنعت اطلاعات با ۲٫۱% پایین ترین نرخ را دارا می باشد.

این مطلب را از دست ندهید   دعوتنامه جدید انتخابات اکسپرس اینتری

برنامه های مهاجرتی کانادا برای پر نمودن خلاء کمبود نیروی کار در کانادا

برنامه های گوناگونی جهت کمک به کارفرمایان برای یافتن نیروی کار ماهر و متخصص و برنامه ریزی برای مهاجرت آنان به کانادا تدوین و اجرایی شده است.

۱- اکسپرس اینتری : برنامه های اسکیل ورکر فدرال، نیروی ماهر (اسکیل ترید)، برنامه دارندگان تجربه کار یا تحصیل در کانادا

۲- برنامه پایلوت مشاغل مورد نیاز استان بریتیش کلمبیا : جهت مهاجرت کاری به کانادا ولی نیاز به جاب آفر در یکی از ۲۹ شغل مورد نیاز استان بریتیش کلمبیا.

این برنامه تا ژوئن ۲۰۲۰ فعال خواهد بود.

۳- مهاجرت به کانادا از طریق برنامه آتلانتیک استانهای خاص : جهت مهاجرت کاری به کانادا از طریق ۴ استان آتلانتیک کانادا.

استان های ذیربط: نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لبردور، نوا اسکوشیا و پرنس ادوارد آیلند. کارفرمایان در این برنامه نیازی به گرفتن LMIA ندارند.

LMIA چیست : مدرکی است که یک کارفرما در کانادا ممکن است برای جذب کارگر خارجی نیاز داشته باشد. البته فرد مورد نیاز با مشخصات مورد نظر نباید در کانادا وجود داشته باشد.

۴- مهاجرت به کانادا از طریق مناطق غیر شهری استان ها : جهت تأمین نیروی کار مناطق غیرشهری استان های غیر از استان کبک و چهار استان آتلانتیک.

این مناطق غیرشهری باید کمتر از ۵۰۰۰۰ نفر جمعیت داشته باشند. فاصله آنها باید بیشتر از ۷۵ کیلومتر از مناطق شهری استان باشد.

۵- مهاجرت به استان کبک : این استان سیستم خاص خود بنام آریما را داشته که خارج از اکسپرس اینتری می باشد.